5 kluczowych pytań o ogrzewanie podłogowe


5 kluczowych pytań o ogrzewanie podłogowe
Opublikowano:

19 wrzesień 2015

Kategoria: Technologie

 Ogrzewanie podłogowe to bardzo popularne rozwiązanie grzewcze. Coraz więcej osób stosuje je w swoich domach. Popularna „podłogówka” ma swoje niekwestionowane atuty.


Jest kilka kwestii, które zapewniają optymalne jej stosowanie . Oto 5 ważnych wskazówek, które na pewno przydadzą się każdemu użytkownikowi ogrzewania podłogowego. Wyjaśnią też dużo osobom dopiero rozważającym zastosowanie tej techniki grzewczej.


Na rynku dostępne są dwa podstawowe rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe.
Wodne i elektryczne. W przypadku pierwszym, źródłem zasilania jest woda grzejna. W procesie ogrzewania, zostaje rozprowadzona po rurach, dając w efekcie ciepłą podłogę.
Ogrzewanie elektryczne z kolei, działa w oparciu o zastosowanie oporowych przewodów grzewczych. Często spotyka się je w domowych łazienkach.
Przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytania, związane z tą technologią grzewczą.


Kiedy zaplanować?

 

O ogrzewaniu podłogowym trzeba decydować wówczas, gdy planujemy budowę.
Taka inwestycja wiąże się z dobraniem odpowiedniej warstwy izolacji. Umieszcza się ją na całej powierzchni podłogowej. Dodatkowo, trzeba zastosować grubszą wylewkę. Podniesienie poziomu podłogi jest niezbędnym zabiegiem. Wiąże się to z koniecznością ustalenia właściwej wysokości pomieszczeń. Decyzja o wykorzystaniu takiej technologii musi więc zapaść wtedy, gdy dom lub mieszkanie znajduje się jeszcze w stanie surowym,


Jaki wybrać rodzaj podłogi?


Przy dopilnowaniu pewnych warunków, mamy pełną dowolność. O ile w łazienkach czy kuchni, sprawdzają się z reguły płytki, w innych przypadkach już nie. Mało kto chce położyć taki materiał w swoim salonie czy innych pokojach. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj podłogi zdecydujesz się ostatecznie, pamiętaj o kilku ważnych aspektach.


Co najważniejsze, wybieraj materiały odporne na działanie podwyższonych temperatur.
Istotny jest też opór cieplny. Tym większa korzyść, im mniejsza będzie jego wartość. Nieprzekraczalna, gwarantująca niskie rachunki za ogrzewanie wartość to 0,15 m2K/W. W przeciwnym wypadku, rachunki za ogrzewanie będą naprawdę niemiłym zaskoczeniem.


Wysoki poziom przewodnictwa cieplnego daje szybkie przekazywanie ciepła z instalacji do pomieszczenia. W tym przypadku, idealnym wyborem będzie wybór płytek ceramicznych.
Nie ma problemu, ogrzewanie tego rodzaju można również połączyć z innymi typami podłóg.Zarówno panele, jak i podłoga drewniana, świetnie się sprawdzą. Kiedy decydujemy się na drewno, obowiązkowe jest odpowiednie rozmieszczenie elementów grzewczych. Należy równomiernie rozłożyć składniki tej instalacji. Dzięki temu, mamy gwarancję ciepła, które zapewni nam komfort zawsze, gdy będziemy go potrzebować.


Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?


Wiele osób rezygnuje z zastosowania ogrzewania podłogowego. Decyzję swoją tłumaczą tym, że jest kosztowne. Wszystko zależy od tego, z jakiej perspektywy spojrzymy na zapewnienie sobie takiego rozwiązania cieplnego. Jeśli przez pryzmat „koszt”, owszem – to spory wydatek.


Znacznie lepszym rozwiązaniem jednak, będzie spojrzenie z perspektywy „inwestycja”.
Po kilku latach trwałego użytkowania, zaczniesz wyraźnie dostrzegać oszczędności.
Choć to etapowy proces, zwrot z inwestycji jest realną korzyścią. Owszem, wydajemy pieniądze. Jednak zalety wynikające z posiadania takiego systemu w domu są ogromne:
1. ogrzewanie podłogowe jest estetyczne – elementy instalacji są praktycznie niewidoczne;

2. zyskujesz bardzo komfortowy rozkład ciepła – w przeciwieństwie do grzejników, głównie ogrzewaną częścią ciała są stopy, co zapewnia świetne samopoczucie;

3. jeśli Twój dom jest miejscem, w którym bawią się dzieci – zapewniasz im doskonałe warunki
do codziennego harcowania – przecież większość zabaw rozgrywa się właśnie na podłodze;

4. jeszcze swobodniej aranżujesz przestrzeń – nie ma grzejników ściennych, więc rozstawiasz meble tak, jak sobie zaplanujesz;


5. oszczędzasz czas dzięki prostocie użytkowania – ustawiasz wymaganą temperaturę i gotowe.


Widać więc jasno, że warto poważnie pomyśleć o tym rozwiązaniu grzewczym.
Szczególnie, że to nie inwestycja na jeden sezon. To sprawdzone, dobrej jakości ciepło na lata.

Kilka słów o liczbach.

Jeśli chodzi o koszt ogrzewania podłogowego wodnego, cena w przypadku instalacji standardowej zaczyna się na poziomie 110 zł/m2. Jeżeli zostają zastosowane bardziej zaawansowane rozwiązania, cena za metr wzrasta, nawet do 140-160 złotych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe są uzależnione od sposobu wykonania. O ile podstawowe maty, kupimy już za 70-80 zł za metr, markowe rozwiązania są kilkukrotnie droższe.
Rozpiętość cenowa waha się na poziomie od 150 do nawet 300 złotych za metr kwadratowy.Jak znaleźć dobry projekt?

 

Zlecenie wykonania musi się opierać o staranne zaprojektowanie systemu.
Dokładność to element konieczny, jeśli chodzi o montaż takiego grzewczego rozwiązania.
Zapamiętaj: możliwości poprawy czy ulepszeń systemu już po instalacji, są zerowe. Dlatego też, warto postawić na sprawdzonych fachowców. Na przykład takich, których znajdziesz w portalu sposobnaremont.pl. Kontakt z doświadczonymi wykonawcami, daje 3 mocne korzyści .


Po pierwsze - dostaniesz projekt zgodny z wielkością cieplnego zapotrzebowania dla każdego pomieszczenia. Masz więc zapewnienie, że system sprawdzi się w sposób idealny.


Po drugie - na każdym etapie prac zyskujesz pewność starannego, perfekcyjnego wykonania.


Po trzecie – dostajesz ogrzewanie podłogowe, które będzie pełniło swoją rolę dokładnie tak, jak tego oczekujesz.
Markowe produkty i profesjonalne podejście, gwarantują najwyższą jakość, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe.
To z kolei stanowi też odpowiedź na nawet najbardziej indywidualne potrzeby.


Jaka jest odpowiednia temperatura?

 

Wartość temperatury podłogi z ogrzewaniem zależy od przestrzeni. Jeżeli mamy do czynienia
z łazienkami – mówimy o przedziale 30-36°C. Pokoje, kuchnie – miejsca, gdzie często przebywają ludzie – tu sprawa ma się nieco inaczej. Jeśli mamy na przykład do czynienia z pomieszczeniem o dużym współczynniku utraty ciepła, trzeba się zabezpieczyć. A takie zabezpieczenie uzyskamy poprzez zainstalowanie grzejników ściennych.
Wówczas mamy zapewnioną swobodę i zero powodów do zmartwień.


Odpowiednio dobrane ogrzewanie podłogowe zawsze zapewni nam dostateczne ciepło.
Przecież wiadomo też, że każdy ma inne preferencje. Jedni lubią funkcjonować w przestrzeniach,w których non stop temperatury są wysokie. Innym z kolei, będzie wystarczyło korzystanie ze źródeł ogrzewania na poziomie standardowym, zapewniającym komfort funkcjonowania.

Powiedzmy sobie szczerze. Ogrzewanie podłogowe to komfort. Nie tylko pod kątem dostarczanego ciepła. Jest więcej powodów, które to potwierdzają.

Dzięki odpowiednio zastosowanej, wysokiej jakości instalacji masz pewność, że skorzystasz. Zapewnienie ciepła własnym stopom
to jedno. Optymalna temperatura w Twoim domowym otoczeniu – kolejna rzecz.
Wybór dobrze dopasowanej instalacji gwarantuje wieloletni spokój, również pod kątem kosztów grzewczych.
Gdy już wiesz, że to rozwiązanie dla Ciebie, skorzystaj z bardzo prostego kroku. Dzięki sposobnaremont.pl, sprawnie dotrzesz do fachowca, który krok po kroku zrealizuje dla Ciebie taką instalację grzewczą.
  • 1

    1

    Opublikowano: 2016-11-02 przez 1


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

    Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1