Malowanie ścian i sufitu - efektywnie i efektownie


Malowanie ścian i sufitu - efektywnie i efektownie
Opublikowano:

27 listopad 2015

Kategoria: Remonty

W poprzednim wpisie na blogu sposobnaremont.pl, mówiliśmy o przygotowaniu ścian do malowania.

Jeśli chcesz przeczytać wpis – sprawdź tutaj.

Tym razem, idziemy dalej. Zajmiemy się samym malowaniem. Oto nasza instrukcja, jak wykonać malowanie ścian i sufitu, by wszystko zakończyło się sukcesem. Przybliżymy tu dwa ważne aspekty. Po pierwsze, znajdziesz tu przydatne informacje na temat gruntowania ścian. W dalszej części artykułu, przeczytasz już wskazówki dotyczące samego malowania. Nie przedłużając, zaczynamy.

Grunt to...

Zdania na temat czynności, jaką jest gruntowanie ścian są podzielone. Jedni uważają, że to zbyteczne działanie. Inni, że przeciwnie – gruntowanie jest pomocne. Zwróć uwagę na to, że decyzja o wykonaniu gruntowania, wiąże się z pewnymi zaletami.

Plusy gruntowania

  • mniejszy poziom chłonności
  • znacznie lepsza przyczepność
  • bardziej skuteczne krycie starego koloru
  • większa wydajność zastosowanej farby
  • efektywne przeciwdziałanie pyleniu podłoża

Gruntowanie i malowanie sufitu

 

Czym gruntować?

Mamy do wyboru jedną z dwóch opcji. Albo sięgamy po grunty, albo po farbę podkładową. Każde z tych rozwiązań ma sens, w konkretnych sytuacjach. Grunty wykorzystujemy wtedy, gdy trzeba wzmocnić podłoże i zadbać o zmniejszenie chłonności.

Co do farb podkładowych, ich zastosowanie ma sens, kiedy powierzchnia wymaga wzmocnienia, kiedy chcemy też wpłynąć na poprawę przyczepności. Dodatkowo, chcąc uzyskać efekt ujednolicenia koloru ściany. Jeśli stawiasz na intensywne kolory w malowanych przestrzeniach, gruntowanie będzie szczególnie pomocne. Dlaczego?

To proste – farba podkładowa pozwala odciąć nowo nakładany kolor od starej farby. Dzięki temu, do zakrycia poprzednio naniesionych na ścianę barw, nie musisz kłaść kilku warstw emulsji.

Oszczędności

Ważna sprawa. W związku z tym, że gruntowanie wpływa na zmniejszenie chłonności i pomaga uzyskać jednolity kolor konkretnych ścian, zużyjesz w praktyce mniej farby. Na zagruntowanej powierzchni, nowy kolor będzie też po prostu prezentował się lepiej. A z racji tego, że farba będzie miała mocne wiązanie z podłożem, mamy z głowy problem złuszczania się powłoki. Znacząco spada więc ryzyko kolejnego remontu i poprawek.

Malowanie ścian w duecie

 

Co lepiej wybrać?

Jeśli chodzi o wewnętrzne prace, trzeba wziąć pod uwagę jedno. Mianowicie to, czy malujemy stare czy nowe ściany.

Świeże, wcześniej niepotraktowane farbą ściany przeważnie są bardzo „łatwe w obsłudze”. Neutralny kolor i dobry stan, sprzyjają pracom malarskim. Wówczas skutecznie przeprowadzisz malowanie ścian i sufitu Minusem natomiast, jest wysoka chłonność. W konsekwencji, zużycie farby jest większe. A jak wiadomo, więcej farby wiąże się z też z większymi wydatkami.

Na szczęście, z łatwością sprawdzisz, jak wygląda chłonność konkretnej ściany. Wystarczy użyć mokrej gąbki. Przetrzyj ścianę. Jeśli woda wnika, gruntowanie będzie konieczne. Grunt pozwoli wyrównać chłonność powierzchni, co znacznie usprawnia późniejsze malowanie.

Przy malowaniu starych powierzchni, preparat gruntujący sprawdzi się świetnie. Jeśli na przykład trzeba bardzo wyraźnie wzmocnić ściany, z racji odpadających tynków, głębokie wiązanie luźnych cząstek przywróci „stabilny” charakter ściennego podłoża.

Uwaga: W gruntowaniu bardzo istotna będzie rozwaga, jeśli chodzi o ilość stosowanego preparatu. Jeśli przesadzisz, ściana zyska niechcianą, zeszkloną warstwę, co praktycznie uniemożliwia dalsze malowanie. Kiedy podłoże jest chłonne, a gruntujący preparat zasycha na powierzchni, trzeba zadziałać inaczej. Wówczas potrzebny będzie środek, który z powrotem odda ścianie właściwą przyczepność oraz wymaganą szorstkość. By uzyskać taki efekt, sięgnij po grunt szczepny, na przykład firmy Atlas lub Marbud.

Malowanie czas zacząć !

A teraz, lista rzeczy do zrobienia. W pierwszej części naszego malarskiego wpisu, wspomnieliśmy nieco o przygotowaniach pomieszczenia. Tutaj, przypomnimy te elementy, a także uzupełnimy o resztę. Chodzi o efekt – malowanie ścian i sufitu dokładnie tak, jak się tego spodziewasz, bez poprawek.

Ruszamy!

Na początek, „ogarniamy” przestrzeń.

Czyli, zdejmujemy wszelkie obrazy, plakaty i inne wiszące ozdoby ze ścian. Zwijamy dywan lub dywany. Meble, które możemy wynieść – przenosimy w inne miejsce. Te, które muszą zostać – ekspediujemy na środek pokoju/pomieszczenia.

Pamiętaj o folii malarskiej (wspominaliśmy o niej w części pierwszej), która posłuży zabezpieczeniu podłogi w konkretnej przestrzeni. Oklejamy ościeżnice okienne, a także drzwiowe. Gniazdka i kontakty, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i uniknięcia późniejszego żmudnego czyszczenia, zdemontuj i usuń.

Malowanie ścian i sufitu wykonuj zawsze jednym narzędziem. To znaczy, jeśli zaczynasz pędzlem, maluj nim do końca. Jeśli wybierasz wałek, również konsekwentnie pozostań przy tym wyborze.

Zacznij od tego, by pomalować sufitowe naroża na biało.

Tu ważna wskazówka – białą farbą maluj na niższym poziomie, niż będziesz malować ostatecznie. Farbę do malowania sufitu trzeba porządnie wymieszać. Następnie, przelej ją do specjalnej kuwety. Zacznij malować sufit od miejsca w pomieszczeniu, gdzie jest okno. Stamtąd, przesuwaj się w głąb malowanego wnętrza.

Następnie, przystąp do malowania ścian wybraną wcześniej farbą, wszystkich kątów. Ze szczególnym uwzględnieniem okolic okien oraz drzwi. Sufit, po wyschnięciu farby, należy pomalować po raz drugi. Jeżeli na ścianach są miejsca, z których trzeba było wcześniej pozbyć się rys i pęknięć (o tym także przeczytasz w części pierwszej), przeszlifuj wyschniętą masę i zagruntuj te miejsca.

Istotne jest także odcięcie białej barwy od koloru zastosowanego na ścianach. Zrób takie odcięcie, naklejając wzdłuż linii taśmę malarską. Weź przygotowany wcześniej zestaw narzędzi:

  • kuwetę malarską
  • wybraną wcześniej farbę
  • wałek lub pędzel

Taśma malarska to istotny szczegół

 

Ściany pomaluj wybranym kolorem dwukrotnie, dając im czas na przeschnięcie pomiędzy pierwszym, a drugim nanoszeniem farby. Dwukrotne malowanie daje większą trwałość koloru, dodatkowo wpływa korzystniej na efekty estetyczno-wizualne. Ściany będą po prostu wyglądały znacznie lepiej.

Po wyschnięciu ścian, trzeba przywrócić porządek w pomieszczeniu. W tym celu, ostrożnie odklejaj taśmę malarską.

Ważne: Taśmę zacznij odrywać jeszcze zanim farba wyschnie całkowicie! Miejsca, gdzie trzymała taśma, popraw za pomocą pędzla z farbą, by cała ściana miała jednolity wygląd. Po tej czynności, zdejmij folię malarską.

Sprzątanie pomieszczenia, po tym, gdy już zakończysz malowanie ścian i sufitu, to ostatnia czynność.

Zawarte powyżej wskazówki, z pewnością pomogą Ci w sprawniejszym przeprowadzeniu czynności malarskich.

W kolejnym artykule, zaproponujemy ciekawe i warte uwagi rozwiązania, jeśli chodzi o malowanie ścian. Znajdziesz tam kreatywne i nieszablonowe inspiracje, być może wykorzystasz którąś we własnych wnętrzach.

Śledź naszego bloga, pozostań na bieżąco.

Pamiętaj także, że swoimi doświadczeniami malarskimi, swobodnie podzielisz się także

w innych naszych miejscach.

 

Komentuj nasz wpis poniżej.


Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami.


Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce, w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.

 

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami. Dostępne tylko dla naszych stałych czytelników.


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

    Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1