Malowanie ścian jak dobrze się do niego przygotować.


Malowanie ścian jak dobrze się do niego przygotować.
Opublikowano:

16 listopad 2015

Kategoria: Remonty    Tym razem, na blogu sposobnaremont.pl, pierwsza z dwóch porcji wskazówek dla tych, którzy lubią coś zmalować…

Albo pomalować i chcą wiedzieć, jak zrobić to łatwo i skutecznie. W tym wpisie, postanowiliśmy pochylić się nad przygotowaniami. Przeczytaj, jeśli jesteś na etapie przymierzania się do malowania. Także, jeśli chcesz dowiedzieć się o co zadbać i czego unikać.

Zapraszamy do lektury.

 


    Malowanie ścian należy do jednej z prostszych czynności remontowych. Jednak by efekt był dokładnie taki, jak sobie życzysz, musi zostać wykonane prawidłowo. A prawidłowe malowanie ścian to takie, w którym:

 • wykorzystasz odpowiednie narzędzia

 

 • postawisz na sprawdzoną farbę

 

 • osiągniesz zamierzony efekt w czysty i schludny sposóbPrzyjrzyj się poszczególnym działaniom i wykorzystaj te wskazówki. Dostajesz tu konkretny, skuteczny przewodnik, z którym malowanie ścian będzie bajecznie proste!

 

 

 

Skompletuj sprzęt do malowania

 

Zestaw malarski    Oto lista potrzebnych i sprawdzonych narzędzi. Dysponując takim arsenałem, z pewnością zakończysz misję „malowanie” sukcesem. Przeanalizuj dokładnie: co już masz, co ewentualnie należy dokupić. Szczerze mówiąc, im lepiej zaplanujesz sprzętową stronę przedsięwzięcia, tym sprawniej potem pójdzie sama praca. Serio.

Twoja malarska checklistaBy w sposób naprawdę łatwo uporać się z malowaniem, będziesz potrzebować następujących rzeczy:

 • zestaw pędzli – szeroki i wąski; zakrzywiony do pomalowania kaloryfera

 

 • folia malarska

 

 • taśmy papierowe: wąska oraz szeroka

 

 • szpachle: różne rozmiary – wąskie i szerokie

 

 • skrobak trójkątny, skrobak z wycięciem na wałek

 

 • wiaderko plastikowe

 

 • kuweta lub kratka pasująca do wałka

 

 • wałek/wałki duży i szeroki, mały i wąski

 

 • śrubokręty prosty i krzyżak mały i duży

 

 • listwa lub patyk do zamieszania farby

 

 • uchwyt z siatką, ewentualnie papier lub gąbka ścierna do szlifowania szpachli

 

 • pistolet do nakładania silikonu

 

 
Opcjonalnie:

 • wiertarka z mieszadłem do szpachli

 

 • drabinka malarska

  

    No dobrze. Masz już cały arsenał, żeby zaszaleć. A konkretniej mówiąc, zadziałać. Oczywiście wiadomo, tym więcej radości z malowania, im lepszy efekt. Tak naprawdę, najlepszy sprzęt Ci tego nie zapewni, jeśli postawisz na byle jaką, przypadkową farbę...

 

 


Najważniejsze, jeśli chodzi o malowanie ścian, będzie dobranie odpowiedniego wariantu farby. Na szczęście, producenci nieco w tym pomagają. Na opakowaniach znajdziesz informacje dotyczące przeznaczenia farby. Dzięki temu, masz ułatwione zadanie.
Większość produktów do malowania dostępnych na rynku, swobodnie nałożysz na takie podłoża, które wcześniej nie zostały potraktowane farbą. Czyli, zarówno tradycyjny tynk, płyty gipsowo-kartonowe, cegła. Nawet beton.


W zależności od przeznaczenia, znajdziesz też dedykowane farby do innych materiałów, jak drewno czy metal.
Ważne: Malowanie ścian farbą niezgodną z przeznaczeniem, często skutkuje niepożądanymi sytuacjami. Chodzi zarówno o obniżoną trwałość, jak też mniej korzystne efekty dekoracyjne, ochronne. Słowem, dbaj o dobór odpowiedniej farby, a rezultat będzie taki, jaki chcesz uzyskać.

Co dalej?    We wszystkich remontowych pracach, trzeba zadbać o dobre przygotowanie. W przypadku procesu, jakim jest malowanie ścian, trzeba zatroszczyć się o następujące rzeczy.


Po pierwsze, wybierz odpowiednią porę na ten rodzaj prac.


Prace malarskie najoptymalniej przebiegają w temperaturach 10-20 C. Trzeba też zadbać o to, aby powietrze nie było zbyt suche. Im niższa temperatura, tym większa wilgotność powietrza. W związku z tym, wiosenne i jesienne miesiące są najkorzystniejsze.

Oczywiście zdarza się też, że malowanie ścian trzeba wykonać zimą. Co wtedy? Na kilka godzin przed rozpoczęciem prac, trzeba zakręcić kaloryfery. Przewietrz dobrze całą przestrzeń, którą będziesz malować. Gdy farba będzie już schnąć, unikaj powstawania przeciągów.

A co z miesiącami letnimi? Wysokie temperatury, suche powietrze – te czynniki wpływają na szybkie schnięcie farby. W tym przypadku, szybko – nie znaczy dobrze. Jeżeli farba nie wyschnie „na spokojnie”, często pojawiają się smugi. To z kolei wymaga poprawek. Farba powinna schnąć 2-3 godziny. Przed malowaniem kolejnej warstwy, trzeba odczekać minimum 4 godziny. To zabezpiecza przed problemowymi sytuacjami i poprawkami właśnie.


Po drugie, zadbaj o zabezpieczenie malowanych pomieszczeń.

 

Przygotowanie do malowania


Gdy usuniesz meble, te, które bez problemu jesteś w stanie, przykryj podłogę. Meble, które muszą zostać w pomieszczeniu, umieść na środku przestrzeni, nim rozpoczniesz malowanie ścian. Do zabezpieczenia wykorzystaj folię malarską.

Uwaga: Folie są dosyć śliskie, więc uważaj, jeśli podłoga jest twarda. Terakota, posadzki kamienne i tym podobne, niekoniecznie będą dobrze „współpracować” z folią. Pamiętaj też o odpowiedniej grubości folii. Zbyt cienka spowoduje przenikanie farby pod spód, co wiąże się z powstawaniem niebezpiecznych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Do przyklejenia folii posłuży taśma malarska. By dobrze ją zamocować, przyklejaj do listew przypodłogowych. Fragmenty takiej folii, łatwo ze sobą połączysz. Przy mniejszych pomieszczeniach, jedna folia może być wystarczająca do przykrycia podłogi oraz mebli. Taśmą malarską, oklej także włączniki, kontakty w ścianach, futryny. Zaoszczędzisz sobie dzięki temu sporo pracy, przy późniejszym sprzątaniu. Ważne też, by nie stawiać za wszelką cenę na najtańsze taśmy. Bywa, że szybko się odklejają.

 

Oklejanie przed malowaniem


Trzecia rzecz, to dokładne oczyszczenie podłoża.


Jeżeli ściana jest mocno zabrudzona, ma smugi lub tłuste plamy, trzeba sięgnąć po specjalistyczne rozwiązanie. Mydło malarskie, które świetnie radzi sobie z usuwaniem takich „atrakcji” ze ścian. Jeśli nie masz mydła, odrobina płynu do mycia naczyń, także zda egzamin. Po dokładnym umyciu, musi dojść do kompletnego wyschnięcia, zanim jeszcze rozpoczniesz malowanie ścian. Trzeba w tym przypadku uzbroić się w trochę cierpliwości. A jeśli czas goni, to co? Na to też jest metoda. Zastosowanie farby podkładowej, pomoże nie tylko w pokryciu zabrudzeń. Sprawi też, że zostaną odizolowane od nowej powłoki.


Krok czwarty, staranne czyszczenie, szpachlowanie pęknięć i powstałych rys.


Do tego kroku, niezbędne będzie zastosowanie gipsowej zaprawy. Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu. Zawsze na opakowaniu, producenci umieszczają instrukcję krok po kroku odnośnie tego, jak rozrobić daną zaprawę. Do wiadra z wodą wsyp sugerowaną ilość zaprawy. Rozrób. Jaka konsystencja będzie odpowiednia? Zadbaj, by zaprawa nie była zbyt rzadka. Konsystencja zaprawy powinna być trochę bardziej gęsta, niż jogurtu naturalnego. Łatwo to sprawdzisz. Powstała masą, w sposób staranny wypełnij oczyszczone pęknięcia. Pozostaw uzupełnione ubytki na jeden dzień. W kolejnym dniu, wykonaj następną czynność.


Zadbaj o precyzyjne wygładzenie ścian. Przy tej czynności, niezastąpiona będziesz szpachelka. Z jej pomocą, usuniesz większe nierówności z naprawianych miejsc. Następnie, przystąp do przygotowania nowej porcji szpachlowej zaprawy. Gdy będzie gotowa, przejdź do działania. Nałóż ostatnią już warstwę, która posłuży wyrównaniu ścian. Ważne jest to, by tę warstwę nakładać dosyć szerokim pasem. Spowoduje to znacznie korzystniejszą eliminację nierówności.


Końcowy etap przygotowań, drobiazgowe szlifowanie.


W tym przypadku, najlepszym „pomocnikiem” będzie specjalna packa, z siatką ścierną. To właśnie z jej użyciem, usuniesz wszelkie pozostałe nierówności. Następnie, bardzo dokładnie oczyść ścianę z pozostałego pyłu gipsowego. Pozostanie kwestia gruntowania. Poświęcimy miejsce tej czynności w kolejnym tekście na blogu.

Po tym wszystkim...

 


    Znasz teraz elementarne działania, które trzeba wykonać, zanim będziesz cieszyć się samym malowaniem. A także, późniejszymi efektami. Wiadomo, że taka czynność wymaga precyzji. Nie mniej, samodzielne malowanie pójdzie Ci gładko i sprawnie. O ile oczywiście weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki. Takie rozwiązanie, pozwala na zabezpieczenie się przed kilkoma przykrymi sytuacjami. Oszczędzasz swoje nerwy, bo nie musisz robić poprawek. Teraz, malowaniem zajmiesz się ze spokojem.
W kolejnym wpisie damy Ci konkretną instrukcję, jak zadbać o malowanie ścian i sufitu.

 

Oklejanie sufitu


Śledź naszego bloga, pozostań na bieżąco. Pamiętaj także, że swoimi doświadczeniami malarskimi, swobodnie podzielisz się na naszej grupie na Facebooku.

 

Komentuj nasz wpis poniżej.


Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami.


Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce, w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.

 

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami. Dostpne tylko dla naszych stałych czytelników.

 
 • 1

  1

  Opublikowano: 2016-11-02 przez 1
 • Super

  To się nazywa konkretna wiedza!

  Opublikowano: 2015-11-16 przez red_bud


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

  Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1