ABC w Remontowej Apteczce. 21 Narzędzi, Których Potrzebujesz


ABC w Remontowej Apteczce. 21 Narzędzi, Których Potrzebujesz
Opublikowano:

31 marzec 2016

Kategoria: Porady

Majsterkowanie i różne drobne prace remontowe. To sytuacje, które spotykają nas często. Nie zawsze z, jak to się mówi, własnej i nieprzymuszonej woli.Na szczęście, odpowiednia organizacja sprzętu, zadbanie o narzędzia do domu, usprawniają każde działanie. Okoliczności mogą być różne, a z dobrze skompletowanym sprzętem w swojej skrzynce „remontowej pierwszej pomocy”, poradzisz sobie doskonale z każdą sytuacją. Dzisiaj w sposobnaremont.pl rzecz o tym, jakie narzędzia do remontu powinny stanowić Twój must-have.


Jedna z wielu narzędziowych apteczek.

Życie przynosi nam różne niespodzianki. A jak to z nimi bywa, nie wszystkie są odpowiednie do konkretnego momentu czy okoliczności. Tak jest choćby z naszym zdrowiem. Urazy zdarzające się w trakcie wykonywania codziennych, z pozoru całkowicie bezpiecznych czynności, przydarzają się naprawdę mnóstwu osób. Co wtedy robisz? Gdy zatniesz się czymś, skaleczysz, uderzysz, trzeba działać. I wtedy właśnie, celem Twojej wędrówki staje się – domowa apteczka. A w niej, bandaże i plastry na miejscu pierwszym. Woda utleniona, spirytus salicylowy, też na podium, miejsce obok. Opaski uciskowe, czasem też podstawowe lekarstwa, jakieś syropy.

W każdym razie, im szybciej do apteczki dotrzesz i im lepiej jest zaopatrzona, tym szybciej zatroszczysz się o to, aby zapewnić sobie komfort zdrowotny i zminimalizować, a następnie wyeliminować te objawy, które są Ci „nie na rękę”.

Powstaje pytanie: Co ma Remont do Zdrowia?

Porównanie zdrowotne jest tu jak najbardziej na miejscu. Chodzi o to, że zarówno w przypadku kontuzji i urazów, jak też konieczności różnego rodzaju napraw domowych pojawiają się dwa kryteria. Często obie te sytuacje są: - nagłe - trudne do przewidzenia Na szczęście, odpowiednia apteczka, a także skrzynka z narzędziami, łatwo wyprowadzają z opresji. Postanowiliśmy przyjrzeć się elementom, które uczynią z Twojej remontowej apteczki kompletny i sprawdzony arsenał. Co ważne, z tak dobranym zestawem narzędzi, podołasz z łatwością i sprawnie każdej naprawie, zarówno tej planowanej, jak i tej, która dopada Cię z zaskoczenia.

Chcecklista, czyli narzędzia do domu, bez których ani rusz

A teraz przejdźmy do odkrycia kart. W zasadzie, bardzo prawdopodobne jest, że zgodzisz się z naszymi typami na liście. Jednak w dalszej części tekstu, będziemy też mieli do Ciebie pewne pytanie. Nie przedłużając, zaczynajmy.

  1. Miarka zwijana – kompaktowa, łatwa do przechowania. Wygodna, bo swobodnie przypniesz ją do paska. Standardowo, spotykamy miarki o długości około 5 metrów. Taki zakup to od 6 do 12 złotych, przy najprostszych modelach.
  2. Calówka – składana miarka centymetrowa. Wykonywana z tworzywa sztucznego lub metalu. Choć bardzo popularne są również te wykonane z drewna. Calówkę o długości 2 metrów, kupisz już za około 4 złote.
  3. Kątownik stolarski – bardzo pomocny przy precyzyjnych pomiarach. Na przykład wtedy, gdy chcesz (skutecznie i prosto) powiesić półkę. Cena od ok. 1,60 zł.
  4. Poziomnica – w pracach wykończeniowych, prawdziwy kompan. Układanie kafli czy glazury jest z nią znacznie łatwiejsze. Koszt zakupu już od 40 złotych za model, który posłuży spokojnie kilka lat.


Przykładowa poziomnica. Źródło: e-stabila.pl

  5. Ołówek Stolarski – świetny do zaznaczania na drewnie, przy docinaniu, piłowaniu. Także przy układaniu podłogi. Naprawdę dobre narzędzie, wysoce pomocne, a kupisz je już nawet za… 30 groszy.
  6. Nożyk introligatorski – Twój sposób na tapetowanie. A konkretniej, docinanie tapet. Przydaje się też przy wielu innych pracach, tam gdzie trzeba „na już” przeciąć coś mniej wytrzymałego. Inwestycja ok. 8 złotych i masz konkretny nożyk.
  7. Szpachelka metalowa – zdrapywanie tapet i farby będzie z nią szło znacznie prościej. Poza tym, gdy wypełniasz ubytki też świetnie pomoże, przy nakładaniu i gładzeniu masy.
  8. Taśmy izolacyjne – do działań przy kablach. Dostępne w różnych kolorach i grubościach. Cena takiej taśmy to 1,50 – 4 złotych.
  9. Wkrętaki – śrubokręt zwykły i śrubokręt krzyżowy. Do montażu i wykręcania wkrętów. Płaski śrubokręt niezłej jakości kupisz już za około 5-7 złotych. Krzyżowy, który też długo będzie się świetnie sprawdzać – około 9-11 złotych.
  10. Kostka – łączy przewody elektryczne. Mała, sprytna, tania – kupisz już za około 1,30 zł.
  11. Młotek ślusarski – mocna główka, z hartowanej narzędziowej stali. Ciężary od 0,25 do 0,5 kilograma. Wariant 300g kupisz już za 5 złotych, 500g – od około 11 złotych.
  12. Pistolet do klejenia – za około 12-15 złotych, sprawisz sobie narzędzie, które ułatwi szereg prac wymagających klejenia na gorąco.
  13. Kołki montażowe – od około 13 złotych za 10 sztuk. Przy wieszaniu szafek i półek – bardzo mocne wsparcie.
  14. Papiery ścierne – Twoi pomocnicy przy szlifowaniu. Drobno i gruboziarniste, ceny na poziomie 0,30-1,20 zł za arkusz. Zakup papierów o różnej gradacji to gwarancja skutecznego działania w szlifowaniu wielu powierzchni.

 

Papiery ścierne okrągłe. Źródło: aliexpress.com

  15. Kombinerki – dla kombinatorów :) i nie tylko. Do przytrzymywania, naciągania i chwytania. No i oczywiście do wyciągania opornych gwoździ.
  16. Klucze płaskie – tzw. oczkowe. Z łatwością wkręcisz i wykręcisz nimi śruby, które mają sześciokątny łeb. Ceny kluczy, za zestaw 12 sztuk – już około 15 złotych.
  17. Klucz nastawny do rur – instalacje wodne i grzewcze, to jego „żywioł”. Łatwiej podołasz większym śrubowym złączom w rurach, używając właśnie tego narzędzia. Ostry chwyt, więc odradzam jako alternatywę dla klucza do śrub. Unikniesz w ten sposób uszkodzenia nakrętek. Klucz kupisz za 15-23 złote.

Klucz nastawny. Źródło: narzedzia-merkury.pl

  18. Uniwersalny klucz nastawny – dokręcisz nim każdą śrubę. Regulując rozstaw, zastąpisz nim cały zestaw kluczy. 13 złotych.
  19. Ścisk stolarski – przy dociskaniu klejonych powierzchni, pomoże Ci solidnie połączyć elementy. Cena od około 2-3 złotych.
  20. Tarnik – obrobisz nim drewno. Mały przyrząd, a naprawdę przydatny, kosztuje około 5-7 złotych.
  21. Pilnik – obróbka metali przy jego pomocy to łatwiejsze zadanie. Do gładzenia, piłowania. Występują w różnych kształtach. Znajdziesz płaskie, półokrągłe, trójkątne i kwadratowe. Każdy taki pilnik kupisz już od 2 złotych.

Przedstawiliśmy tu 21 narzędzi. Biorąc pod uwagę, jak różną specyfikę mają działania remontowe lub związane z majsterkowaniem, warto wspomnieć jedno. Dobór narzędzi ma charakter indywidualny. Jeśli masz w swoim domu narzędziową skrzynkę, wiesz pewnie, że skompletowanie jej, niejednokrotnie wymaga czasu. W gruncie rzeczy, chodzi przecież o to, by znalazły się w niej wszelkie niezbędne sprzęty i narzędzia.

Do tematu narzędzi, będziemy w sposobnaremont.pl powracać. W jednym z kolejnych wpisów, powiemy więcej o elektronarzędziach. Takich, które nie tylko ułatwią wykonywanie różnych prac. To arsenał, który w kryzysowych domowo-remontowych sytuacjach, szybko i skutecznie wybawi Cię z opresji.

Jakie masz doświadczenia z kompletowaniem narzędzi? Opowiedz nam o tym. Według jakiego klucza (lub młotka czy śrubokrętu:) dobierasz wyposażenie domowej, remontowej apteczki? Zostaw komentarz i podziel się swoją opinią.

Komentuj nasz wpis poniżej. Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami.

Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce, w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami. Dostępne tylko dla naszych stałych czytelników.
 • :-)

  Mieć narzędzie to jedno - znaleźć gdy jest potrzebne - oto moje wyzwanie :-D

  Opublikowano: 2016-03-31 przez Bartek
 • Ja używam

  jeszcze takich nożyków wysuwanych. Do przecinania różnych rzeczy. Szczególnie jak przychodzą do mnie różne paczki szczelnie poowijane taśmami. Dodatkowo do zestawu dorzuciłbym też małą latarkę.

  Opublikowano: 2016-03-31 przez Marek Baczewski


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

  Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1