Bez Ściemniania. Fakty, z Którymi Łatwo Dobierzesz Oświetlenie dla Domu


Bez Ściemniania. Fakty, z Którymi Łatwo Dobierzesz Oświetlenie dla Domu
Opublikowano:

29 marzec 2016

Kategoria: Technologie

Sztuczne światło towarzyszy nam w bardzo wielu kontekstach. I trzeba też przyznać, że bardzo wiele od niego zależy. Zarówno w odniesieniu do codziennych czynności wykonywanych w domu i mieszkaniu, jak też w ujęciu finansowym. Dzisiaj w sposobnaremont.pl rzucamy światło na… oświetlenie. Dowiedz się na co zwracać uwagę, by dobór żarówek innych źródeł sztucznego oświetlenia zakończył się sukcesem.

Pierwszy Ważny Krok, Gdy Wybierasz Oświetlenie dla Domu

Wszystko zaczyna się już na etapie zakupów. Gdy wybierasz się do sklepu z zamiarem kupna żarówek, często sugerujesz się tym, by było jak najtaniej. Czyli, w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na cenę. Czy słusznie? Nie do końca. Owszem, chęć oszczędzenia na takich zakupach jest ważna. Jednak by zakup oświetlenia był trafioną i korzystną decyzją, trzeba zwrócić uwagę też na inne aspekty. Temperaturę barwową i wskaźnik oddawania kolorów. Powiedzmy o nich coś więcej.

Temperatura barwowa – dobiera się ją w zależności do tego, jakie przeznaczenie i rolę ma konkretne pomieszczenie. Jeśli dobierasz światło do przestrzeni, w której pracujesz, najlepszy będzie wybór światła chłodno białego lub białego. Takie świat
ło nie tylko pobudza do pracy. Dodatkowo, sprawia, że łatwiej skoncentrujesz się na wykonanych zadaniach.
Jeśli chodzi o oświetlenie do sypialni lub salonu, postaw na oświetlenie o ciepłej barwie. Dzięki temu, zapewnisz sobie światło, które ma działanie relaksujące. Łatwiej odprężysz się po powrocie z pracy i nabierzesz sił.

Jeszcze do niedawna, jedynym źródłem światła ciepłego była najzwyklejsza żarówka. Świetlówki lub diody, które mają zimną barwę, niechętnie więc znajdowały zastosowanie w domowych przestrzeniach. Dzisiaj jednak, zwracając uwagę na zastosowanie nowoczesnych technologii, sytuacja ta ulega zmianie. Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe mają większą skalę temperatury barwowej.
W jaki sposób sprawdzić emitowane światło?


Żarówka LED 12W, źródło: skori.plCiepła barwę mają żarówki o współczynniku poniżej 3300 K.
Światło neutralne uzyskasz z żarówkami do 5300 K.
Z kolei światło zimne, z temperaturą barwową powyżej 5300 K.

Kolejny ważny wskaźnik – oddawania kolorów (symbol Ra). Parametr ten określa zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższą wartość ma ten współczyn
nik (maksymalnie 100), tym lepiej zostają oddane kolory. W warunkach domowych, wartością wystarczającą jest Ra na poziomie 80.

Dostępne Technologie, Czyli Co Wybrać do Świecenia?

Gdy tradycyjne żarówki zostały wycofane z rynku, zwiększyła się popularność rozwiązań oświetleniowych w technologii LED. Ewidentną zaletą, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając te żarówki, jest oszczędność w eksploatacji.
Światło ledowe zużywa o ponad 80% mniej prądu niż żarówki tradycyjne. Poza tym, ich żywotność jest znacznie większa. Wymienia się je raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przy żarówkach klasycznych, nie było mowy o takiej żywotności.

Na początku wprowadzania technologii LED na rynek, wiele osób zwracało uwagę na wysoki koszt zakupu takich żarówek. Z biegiem czasu jednak, pojawiają się produkty coraz bardziej przystępne cenowo. Żarówkę LED o mocy 12W, kupisz obecnie już za mniej niż 20 zł.

Porównanie Pod Kątem Wydajności

Żarówkę tradycyjną, przy świeceniu 5-6 godzin dziennie, szacunkowo określa się na 200 dni, jeśli chodzi o trwałość.
Podczas gdy dioda LED, przy takim samym z użyciu obecnie będzie świecić nawet przez… 16 lat. Dodatkowo, ważną zaletą jest oszczędność energii. Korzystanie z lamp w technologii ledowej, pozwala oszczędzić nawet 500-700 złotych.
Widać więc, że pozornie drogi zakup, jest raczej inwestycją. I to taką, której korzyści mają charakter długofalowy.

Jakie Światło do Jakiej Przestrzeni?

Żarówki energooszczędne owszem, są dobre. Jednak nie wszędzie warto je wykorzystywać, jeśli chcesz oświetlić pomieszczenie, w którym rzadko przebywasz, zrezygnuj z ich instalacji. O ile częste włączanie i wyłączanie światła w przypadku żarówek tradycyjnych nie wpływa na ich trwałość, w przypaku żarówek energooszczędnych już, znacznie skróci ich żywotność.

Jednym ze sposobów na oszczędność w kontekście oświetlenia jest wykorzystanie halogenów. Warto jednak pamiętać, że by osiągnąć ten efekt, trzeba sięgać jedynie po modele najnowszego typu. Najtańsze, przestarzałe halogeny mogą pobierać więcej energii od żarówek tradycyjnych. A te najnowsze? Tu oszczędność energii kształtuje się już na poziomie 25-30%.
Ważne: Wybierając halogen, zadbaj o to, by był wyposażony w filtr UV.

Co ma Ściana do Światła?

Oszczędność na źródłach oświetlenia jest też mocno uzależniona od tego…
w jakim kolorze masz ściany. Jasne kolory odbijają światło w ok. 80%. trzeba dbać o czystość żarówek. Zakurzone klosze i żarówki mogą bowiem pochłonąć nawet ponad 60% światła.

Zwróć też uwagę na żarówki inteligentne. To rozwiązanie, które dopasowuje automatycznie natężenie generowanego oświetlenia do ilości dziennego światła.
Jeśli chodzi o wygodę związaną z oświetleniem, dobrym pomysłem będą też rozwiązania z detektorem ruchu. Tego rodzaju propozycja, sprawdzi się dobrze zarówno we wnętrzu – na przykład w przedpokoju, jak też na zewnątrz – np. przy schodach.


Świeć Przykładem – Zrób to Dobrze!

Wybór odpowiednich żarówek – to jedno. Kolejną, równie ważną kwestią, jest ich rozmieszczenie. W każdym z pomieszczeń, powinno być więcej niż jedno źródło światła. Prosta zależność – im więcej źródeł, tym większe pole do popisu, jeśli chodzi o oświetlanie i doświetlanie przestrzeni. Światłem ugrasz bardzo wiele. Na przykład – optycznie zwiększyć pomieszczenie. Jak to zrobić?
Wystarczy, że skierujesz silne jasne światło na sufit w konkretnym pokoju.
Chcąc optycznie zwiększyć wysokość pomieszczenia, zamontuj takie lampy, które rzucą na ściany pionowe snopy światła.
A co, gdy chcesz poszerzyć pokój?
Wówczas, zamontuj kinkiety lub reflektory na dłuższych ścianach pomieszczenia.
Chcesz mieć „więcej miejsca” w małym pokoju? Nie musisz robić gruntownego przemeblowania. Wybierz abażury, które są przezroczyste.


Łazienka
To pomieszczenie, w którym światło trzeba skoncentrować na lustrze. Najkorzystniejszy efekt osiągniesz, rozmieszczając lampy symetrycznie – po obu stronach lustra. Alternatywnie, posłuż się źródłem światłą, któe doświetla lustro od góry. Jak na zamieszczonej poniżej fotografii.

 


Doświetlenie lustra łazienkowego, źródło: akb-poland.comKuchnia

Tu, poza światłem górnym, trzeba postawić też postawić na inne źródła oświetlenia. Zapewnij sobie komfort i funkcjonalność w kuchni. W tym celu, doświetl blaty oraz zlew kuchenny dodatkowymi żarówkami.
Ciepłe światło, które wiernie odda kolory sprawi też, że… Twoje potrawy będą wyglądały bardziej apetycznie :)


Światło na Plus w Salonie

Czyli o dodatkowych źródłach światła słów kilka. Pokój dzienny to miejsce, gdzie spędzamy sporą część dnia. Dlatego, trzeba zadbać o to, by oświetlenie tej przestrzeni było funkcjonalne, jednocześnie estetyczne. I tak, jeśli lubisz poczytać prasę czy książkę w ulubionym fotelu lub na kanapie, w pomieszczeniu musi znaleźć się mała stojąca lampka.
Za telewizorem umieść również małą lampkę lub listwę diodową. Zadbasz w ten sposób o swój wzrok, redukując uczucie zmęczenia oczu podczas oglądania TV.

Zapamiętaj: Wybór oświetlenia dla domu w różnych pomieszczeniach, wpływa na Twój komfort przy korzystaniu z kuchni, łazienki, etc. Dlatego też, przemyśl bardzo dokładnie wybór oświetlenia. Mając na uwadze wieloletnie użytkowanie, dobrze jest postawić na takie rozwiązania, które dadzą Twoim czterem kątom odpowiednią ilość „blasku” :)

Komentuj nasz wpis poniżej.

Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami.

Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce,
w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami.
Dostępne tylko dla naszych stałych czytelników.
 • Barddzo ciekawy artykuł

  Dzięki tobie wiem jak teraz wybrać oświetlenie do nowego domu

  Opublikowano: 2016-03-29 przez Waldemar
 • Kiedyś

  Rękami i nogami się broniłem przed oświetleniem LED. Teraz, w życiu bym nie wrócił do tradycyjnych żarówek, szczególnie w kuchni i salonie. Owszem, mam jeszcze klasyczne żarówki - w sypialni. Ale o małej mocy, poza tym dodają przytulności. Tak czy owak - ledówki górą.

  Opublikowano: 2016-03-29 przez Bartek


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

  Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1