Panele solarne


Panele solarne
Opublikowano:

26 sierpień 2015

Kategoria: Technologie

Panele solarne – mocne i słabe strony technologii

       Panele solarne, zwane także bateriami słonecznymi, spotykamy dziś w wielu domach. Decyzja
o takiej instalacji dyktowana jest chęcią oszczędności energii. W konsekwencji – również pieniędzy. Z drugiej strony, w naszym kraju to wciąż stosunkowo nowe rozwiązanie. Co za tym idzie, ciekawość i chęć postawienia na coś nowego, wpływają na decyzję. Przyjrzyjmy się z bliska tej technologii. Uwzględnimy plusy i minusy, które wiążą się z instalacją.

 

Rola technologii

 

       Panele słoneczne jako urządzenia, mają pełnić bardzo ważne zadanie. Ich główną rolą, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, jest przetwarzanie energii. Pochodzi ona z promieni słonecznych. Energia ta ulega zamianie na cieplną. Dzięki temu zachodzi proces, który nosi nazwę pasywnego ogrzewania. Pasywne źródło to w tym wypadku takie, będące niezależnym od jakichkolwiek zewnętrznych źródeł pozyskiwania energii.
Spotykane dzisiaj na rynku modele kolektorów, cechuje ogromna różnorodność. Po pierwsze -
pod kątem mocy i wydajności. Dodatkowo, wielkości oferowanych modeli. Jednak cechy te nie mają wpływu na podstawowy podział paneli słonecznych. Taki przyjęty przez firmy dostarczające
i instalujące tę technologię.

 

Główny podział kolektorów

 

       Rozróżniamy następujący podział tych produktów:
- kolektory płaskie – z układem cienkich rurek, przymocowanych do elementu nazywanego płytą selektywną.

W kolektorze płaskim, „serce” stanowi absorber. Kolektor złożony jest z blachy aluminiowej lub miedzianej. Pokrywa się ją warstwą pochłaniającą padające na nią promienie słoneczne.
Za dobre właściwości absorpcyjne odpowiada czarny kolor. W tym wypadku chrom lub lakier.
- kolektory próżniowo-rurowe – układ rurek ciepła wykonanych z miedzi, wypełnionych cieczą, parującą w wyniku oddziaływania temperatury.
Tutaj, główny element, czyli absorber, znajduje się w próżni. Dodatkowo, ciepło zbierane jest w rurach próżniowych. Zwiększa to wydajność wówczas, gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami w mroźne, słoneczne dni.Plusy paneli

 

       Głównym atutem, jeśli chodzi o wykorzystanie takiej technologii w domu lub firmie, jest przede wszystkim oszczędność. Zmniejszamy koszta związane z ogrzewaniem z głównego źródła dostarczania ciepła.
Kolejny aspekt – ekologia. Praca paneli słonecznych nie tworzy produktów ubocznych.
Żadnych odpadów i materiałów stanowiących zanieczyszczenia. Dzisiaj promowanie postaw proekologicznych to norma. Rosnący poziom zainteresowania panelami, zdaje się więc być czymś zupełnie normalnym. Pozostając w proekologicznych plusach, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na ograniczoną emisję substancji gazowych. Dzięki temu, można przeciwdziałać postępowaniu efektu cieplarnianego. W konsekwencji – bardziej dbamy o środowisko, w którym żyjemy.

Spore znaczenie ma także fakt, że przybywa dostawców na rynku. Wybieramy dla siebie rozwiązanie, które w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom.
Dopasowujemy je też do budżetu.Ograniczenia

 

       Głównym czynnikiem odstraszającym, może być cena. Wysokie koszta inwestycji, często powodują brak możliwości skorzystania z tego rozwiązania.
Kolejnym argumentem na „nie”, jest w opinii sceptyków nasz klimat. Biorąc pod uwagę, że mamy w Polsce bardzo różne warunki pogodowe, w zależności od zakątka kraju, trudno jest oczekiwać jednakowo wysokiej wydajności w każdych warunkach. Duże znaczenie ma tu także stosunkowo długi okres zimowy. W miesiącach zimowych właśnie, nie ma tak wielu oszczędności, bo warunki atmosferyczne nie pozwalają kolektorom na wysoką wydajność.

       Mimo przedstawionych głosów krytyki, jeszcze jedna rzecz zwraca uwagę. Jest coraz więcej dofinansowań na takie rozwiązanie. To sprzyjający czynnik dla osób świadomie podchodzących do energii. Wiadomo, że słońce nie przyniesie nam zerowych rachunków za prąd. Jednak oszczędzanie to też umiejętność racjonalnego gospodarowania pieniędzmi na szerszą skalę. Nie tylko samego ich odkładania.

 
  • 1

    1

    Opublikowano: 2016-11-02 przez 1


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

    Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1