5 Rzeczy, które Spowodują, że Włamywacze Cię Znienawidzą!


5 Rzeczy, które Spowodują, że Włamywacze Cię Znienawidzą!
Opublikowano:

15 grudzień 2015

Kategoria: Porady

   

 

 

 

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje cztery kąty i dobytek, nigdy nie będą przedmiotem zainteresowania włamywaczy, masz absolutną rację. Wydaje ci się. Masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza - będziesz tkwić w takim nastawieniu i pójdziesz po rozum do głowy dopiero, gdy stanie się nieszczęście. Jest też inne rozwiązanie. Nauczyć się uprzykrzać życie potencjalnym włamywaczom. Powiesz pewnie: dobre, ale jak to zrobić? I tu właśnie z pomocą przychodzi Ci nasz portal – sposobnaremont.pl.

 

Serwujemy dla Ciebie solidną dawkę wiedzy. 5 powodów, które sprawią, że mający nietowarzyskie zamiary intruz ominie Twój dom szerokim łukiem.
I naprawdę szczerze
Cię znienawidzi. Sprawdź, jak tego dokonasz.

W dzisiejszej odsłonie cyklu „Bezpieczny dom”, przedstawimy szerzej alarmy przewodowe. Wpis wprowadzający w tematykę znajdziesz tutaj.
Jeżeli dopiero planujesz instalację lub chcesz dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o tej technologii – ten wpis jest dla Ciebie. Dodatkowo, poznasz tutaj elementy składające się na przewodowy system alarmowy. Sprawdź już teraz i wzbogać swoją wiedzę o ważne aspekty dotyczące alarmów w technologii przewodowej. sposobnaremont.pl zaprasza
do bezpiecznej lektury!

 

Przewodowy system alarmowy

 

Na system w formie standardowej, składa się zwykle kilkadziesiąt różnych elementów. Sercem systemu jest centrala alarmowa. Kolejne elementy to: czujki ruchu, detektory, sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne, kontraktony, bariery podczerwieni. Poza tym – radio powiadomienia, klawiatury i radiolinie. Taki arsenał pozwala na doskonałe zorganizowanie ochrony Twoich czterech kątów.

schemat systemu alarmowego
źródło: stal-met.net.pl

 

Mała powtórka

 

Jak już wiesz z wprowadzenia, na system alarmowy składają się zróżnicowane elementy. Wspomnieliśmy o tym w poprzednim tekście. Niżej tylko przypominamy.

W systemie znajdziesz:

 • centralę alarmową
 • detektory i czujki
 • sygnalizator
 • opcjonalnie: radiolinię pozwalająca zdalnie włączyć i wyłączyć tryb czuwania za pomocą pilota

Ważne:  Systemy alarmowe, centrale są wyposażone w specjalne przyciski napadowe. Można je nosić przy sobie lub trzymać w miejscu, które jest łatwo dostępne. Użycie przycisku napadowego, powoduje natychmiastowe uruchomienie systemu alarmowego.  Pilot i odbiornik są opcjonalnymi elementami do poszczególnych central. Co powoduje zdalne uruchomienie alarmu?
Tutaj w zależności od ustawień włącza się głośny sygnał dźwiękowy, uruchamiane są rolety, żaluzje, zamki elektromagnetyczne.
Może też zadziałać cichy alarm, czyli sygnał o napadzie jest przekazany do stacji monitorowania, policji lub też konkretnej osoby, grupy osób.

 

Uważaj na...

 

Najbardziej problematyczne w kontekście instalacji jest to, że przewody nie mogą być widoczne. Trzeba zatem ukryć je jak wszystkie inne kable i kabelki. W związku z tym, wędrują pod tynk. Na szczęście, przy remoncie generalnym, taką instalację przeprowadza się w bardzo łatwy sposób. Wszystko zabezpiecza się jeszcze przed ostatecznymi wykończeniami.
Nie musisz się więc martwić. Inwestycja w zapewnienie bezpieczeństwa, nie zawsze będzie się wiązała z remontowym chaosem. Kable jakich najczęściej używamy do instalacji alarmowych to YTDY 6x0,5. Warto użyć kabla z większą ilością żył. Daje to szansę rozbudowy systemu w późniejszym czasie o dodatkowe elementy bez konieczności dokładania dodatkowych przewodów. Nie zaplączesz się w kablach. Ponadto posiadamy zapasowe żyły, gdyby zdarzyło się, że któraś z używanych ma przerwę. Zalecamy przekrój co najmniej YTDY 8x0,5.

Po ułożeniu przewodów, jeszcze przed przykryciem ich tynkiem, płytami czy innym materiałem polecamy „przedzwonić” przewody. Sprawdzić, czy przewody mają ciągłość, czy nie zostały uszkodzone w czasie instalacji. Można to zrobić za pomocą miernika lub specjalistycznych testerów. W internecie znajdziesz informacje o tym, jak to zrealizować - na przykład w tym filmie.

Ważne: Pamiętaj o zabezpieczeniu kabli gdy układasz je na podłodze, na której będzie robiona wylewka. Dobrze jest w tym miejscu kable układać w peszlach. Ponadto jeśli jeśli jest możliwość i pozwala na to budżet zalecamy układanie kabli w rurkach elektroinstalacyjnych. Pozwoli to, w przypadku awarii lub konieczności wymiany przewodów, na szybką i sprawną realizację tej czynności. Bez konieczności skuwania tynków czy wycinania płyt gipsowo-kartonowych. Sposób na uniknięcie ,,poligonu" remontowego i późniejszego, bardzo intensywnego sprzątania.

 

”Mózg” systemu

 

Centrala alarmowa pełni bardzo odpowiedzialną funkcję. To właśnie ona odpowiada za odbiór sygnałów z czujek, detektorów. Następnie, w centrali sygnały te są przetwarzane.
W sytuacji, gdy alarm jest uzbrojony, a centrala rejestruje aktywność czujki lub detektora, centrala aktywuje system alarmowy. Uwaga:Jeśli korzystasz z usług firmy ochroniarskiej, uruchomienie alarmu powoduje przesłanie informacji do centrum monitoringu. Wówczas, zostaje powiadomiony patrol, który pojawia się na miejscu najszybciej, jak to możliwe.

centrala alarmowa

źródło: lento.pl

 

W zależności od modelu centrali alarmowej, spotkasz też dodatkowe udogodnienia:

 • programowanie i obsługę za pomocą dedykowanej aplikacji na komputer lub urządzenie mobilne
 • zapamiętywanie harmonogramu zdarzeń – rejestracja dat i godzin włączenia/wyłączenia systemu; dodatkowo informacje o wzbudzaniu i aktywności poszczególnych czujek
 • powiadomienie na wprowadzone do centrali alarmowej, numery telefonów
 • tryb automatycznej diagnostyki i wyświetlenie komunikatów o wadach systemowych
 • indywidualne programowanie pracy czujek w poszczególnych obszarach domu/mieszkania
 • podział systemu na strefy, np strefa dzienna, strefa nocna. sterowanie urządzeniami zewnętrznymi: zamykanie rolet, symulacja domownika poprzez włączanie świateł.

 

Alarm z mocą

 

Niezwykle istotnym dla prawidłowego funkcjonowania systemu alarmowego czynnikiem, jest zasilanie. Dzisiejsze systemy alarmowe wyposaża się w akumulatory. Dzięki temu, w razie awarii prądu, zapobiegamy sytuacji, w której system natychmiast „pada”. Podstawowe warianty alarmów obsługuje się z wykorzystaniem klawiatury – manipulatora. Za pośrednictwem klawiszy, włącza się i wyłącza alarm. Najprostsza wersja to manipulator LED. Komunikaty na nim są wyświetlane poprzez zapalenie się określonej diody lub zestawu diod. Mogą być też realizowane poprzez naprzemienne świecenie określonej lampki w różnych kolorach. Inną opcją są klawiatury LCD. Posiadają one wyświetlacz, na którym pojawiają się komunikaty.

Wyświetlacz manipulatora pokazuje nam najważniejsze informacje. Komunikuje między innymi o:

 • niedomknięciu okien i drzwi
 • aktywności konkretnych czujek
 • powstałych awariach w systemie
 • stanie systemu
 • uzbrojonych strefach itp.

Manipulatorów może być kilka, w zależności od wielkości obiektu, rodzaju zabudowy. Przykładowo, w zabudowach jednorodzinnych, manipulator, poza wnętrzem domu umieszcza się także w garażu. Jeżeli mówimy o zabudowie piętrowej, możliwe - i bardzo rozsądne - jest zainstalowanie manipulatora dla każdej kondygnacji.

 

Czujka wie, co się dzieje

 

Rejestracja ruchów, szczególnie tych niepożądanych, odbywa się poprzez pracę czujki. Zwykle, są to pasywne czujki podczerwieni. Reagują na zmiany w zakresie promieniowania cieplnego. Czyli, mówiąc inaczej - złapią ,,wszystko co się rusza". Dodatkowo, wyróżniamy też czujki dualne. Są one wyposażone w dodatkowy detektor mikrofal. Wykorzystanie czujek
z detekcją podwójną – to gwarancja eliminacji tak zwanych „fałszywych alarmów”. Takie zdarzenia powstają na skutek zmian temperatury w pomieszczeniach z piecami, klimatyzatorami, a także tam, gdzie jest w użyciu kominek.

czujka ruchu

żródło: kamery.pl

 

System alarmowy wzbudza się wówczas, gdy któraś z zainstalowanych czujek wykryje ruch w jej polu widzenia. Są więc dobrym rozwiązaniem do ochrony pomieszczeń, w których nikt nie powinien się znajdować.

Uwaga: Jeśli w domu masz psa, kota lub innego czworonoga, instalacja czujek może wymagać dodatkowej pracy. W sytuacji, gdy Twój zwierzak „zwiedza” różne pomieszczenia pod Twoją nieobecność, konieczne będzie wyregulowanie pól widzenia w czujkach. To szczególnie istotne, ponieważ wędrujący pupil może powodować permanentnie sytuację, w której system alarmowy potraktuje go jak intruza i uruchomi się.

Rozwiązaniem takiej sytuacji są specjalne czujki odporne na zwierzęta. Są one najczęściej oznaczone symbolem PET. Ich działanie jest odporne na zwierzęta o określonej masie. Dostępne są czujki odporne na zwierzęta o masie do 10kg, do 15kg, do 20kg, do 30kg. Dzięki temu, nawet największy pupil, czy najzwinniejszy kot - kaskader, nie wzbudzą alarmu pod Twoją nieobecność.

 

Dodatkowe wsparcie

 

Poza czujkami ruchu system alarmowy można wzbogacić o dodatkowe elementy.

Czujniki magnetyczne (kontraktony) - stosuje je się na na drzwiach i oknach. Jedna część jest przykręcana do ramy drzwi lub okna, druga naprzeciwko do futryny. Rozdzielenie tych dwóch części poprzez otwarcie okna lub drzwi powoduje wzbudzenie alarmu.

Czujniki zbicia szyby - czujniki te reagują na dźwięk tłuczonego szkła.

Czujniki udarowe- wykrywają różnego rodzaju wstrząsy powierzchni, do której są przytwierdzone. Mogą być montowane na drzwiach, oknach, ścianach, sejfach.

 

Niech świat się dowie

 

Tutaj chcielibyśmy wspomnieć o 2 elementach, dzięki którym o zaistniałym zdarzeniu dowiesz się Ty a także Twoi sąsiedzi. Są to sygnalizatory i radiopowiadomienia. Sygnalizatory dzielą się na 2 kategorie: wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli chodzi o kategorie pierwszą mamy do wyboru sygnalizatory akustyczne oraz optyczno-akustyczne.

Dodatkowo występują sygnalizatory zewnętrzne z zapasowym źródłem zasilania. Zadaniem sygnalizatora jest przekazanie otoczeniu informacji o alarmie. Najlepszą opcja jest sygnalizator optyczno-akustyczny. Emituje bardzo głośny dźwięk oraz sygnalizuje zdarzenie mrugającą lampą. Polecamy stosowanie urządzeń z możliwością podłączenia akumulatora jako zapasowego źródła zasilania.

sygnalizatory zewnetrzne i wewnętrzne

źródło: satel.pl

 

Sygnalizatory wewnętrzne maja na celu powiadomić osoby znajdujące się w budynku o zaistniałym alarmie, a także utrudnić poprzez bardzo głośny dźwięk przebywanie w pomieszczeniu potencjalnym intruzom. W przypadku obiektów wielokondygnacyjnych zalecamy stosowanie sygnalizatorów na każdej z kondygnacji.

Radiopowiadomienia i dialery pozwalają na przekazanie informacji o zdarzeniu konkretnym osobom. Może to być właściciel mieszkania, domu, agencja ochrony, policja lub inne wskazane osoby. Część central alarmowych posiada wbudowane moduły powiadomień, które pozwalają na przesyłanie danych poprzez linię telefoniczną do stacji monitoringu. Do innych central, szczególnie analogowych funkcję tę realizuję się poprzez odrębne urządzenie - dialer. Dodatkową opcją są powiadomienia GSM. Radiopowiadomienia GSM posiadają szeroki wachlarz możliwości. Mogą wysyłać wiadomości SMS o różnego rodzaju zdarzeniach takich jak: wywołanie alarmu, awaria centrali, spadek lub brak napięcia, informacje stanie alarmu, naruszenie konkretnej czujki bez wzbudzania alarmu itp.

Ponadto dają możliwość sterowania funkcjami centrali takimi jak zdalne uzbrojenie, rozbrojenie, sterowanie urządzeniami zewnętrznymi. Niektóre z nich pozwalają na wdzwonienie się. Możemy zadzwonić na określony numer i słyszeć co się dzieje wokół miejsca, gdzie znajduje się dialer.

 

A co z terenem na zewnątrz?

 

Najczęstszymi elementami używanymi do zabezpieczenia terenu poza obiektem są zewnętrzne czujki ruchu lub bariery podczerwieni. Jeśli chodzi o czujki zewnętrzne możemy polecić czujkę firmy Crow D&D. Czujka posiada automatyczną regulację czułości i inteligentne dostosowanie parametrów do zmian warunków otoczenia (podwójna kompensacja temperatury). Urządzenie polecamy do stosowania w garażach, halach magazynowych, wiatach oraz tam, gdzie nie poruszają się większe zwierzęta.

 bariery podczerwieni

źródło: takex.com

 

Bariery podczerwieni to systemy składające się z 2 elementów: nadajnika i odbiornika. Działanie kurtyny oparte jest na generowaniu kilku (w zależności od modelu) modulowanych i kodowanych kodem losowym wiązek promieni podczerwieni. Sygnał tworzony w odbiorniku drogą kablową jest przekazywany do nadajnika i przetwarzany w strumienie torów podczerwieni. Po dotarciu strumienia podczerwieni do odbiornika jest on ściśle porównywany z wysłanym wcześniej sygnałem. Przecięcie, wejście w pole wiązki powoduje uruchomienie alarmu. Zaletą tego rozwiązania jest duża odległość działania ( do 100m) a także odporność na warunki zewnętrzne.

 

Co to daje?

 

Moglibyśmy powiedzieć jednym słowem – bezpieczeństwo. Jednak mamy świadomość, że tyle znaczeń, ile osób. Przecież nie dla wszystkich bezpieczeństwo będzie wiązało się bezpośrednio z kwestią systemów alarmowych. To normalne. Dlatego też, poniżej dowiesz się, jakie korzyści wynikają bezpośrednio z instalacji przewodowego systemu alarmowego.

bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny

 

 

Plusy dla Ciebie

 • podzespoły korzystne pod względem ekonomicznym
   Zapewnienie bezpieczeństwa w postaci alarmu przewodowego i jego elementów, nie wymaga później dodatkowych kosztów – inwestujesz jednorazowo.
 • duża liczba zintegrowanych sygnalizatorów
   Dzięki temu, zabezpieczasz dokładnie całą przestrzeń, na której Ci zależy, a system już „dba” o resztę.
 • odporność na zakłócenia
   Wewnętrzna, zintegrowana instalacja to czysty i swobodny przepływ sygnałów między podzespołami. Mówiąc inaczej, wszystko działa tak, jak powinno, a Ty zyskujesz pełen komfort i przestajesz się przejmować.
 • bardzo duża opłacalność
   Powiedzmy wprost – taka instalacja podnosi poziom bezpieczeństwa. Dbasz nie tylko o elementy materialne, ale też o spokój swoich najbliższych. To inwestycja w spokojny sen i codzienność pozbawioną troski o dobytek.
 • prosta konserwacja
   W technologii przewodowej nie musisz wymieniać baterii. Wszystko działa w oparciu o zasilanie energią elektryczną. W związku z tym, nie musisz „doglądać” poszczególnych czujek oraz innych elementów. Masz pewność, że wszystko zadziała jak należy.

 

Poznałeś dziś 1 powód, który sprawi, że włamywacze Cię znienawidzą.

Już wkrótce znajdziesz na naszym blogu kolejną część cyklu i kolejne powody. Przyjrzymy się rozwiązaniom alarmowym w technologii bezprzewodowej. Jasno i wyraźnie zobaczysz zasadę działania tego rozwiązania. Dodatkowo, zwrócimy Twoją uwagę na kwestie, na które musisz uważać, zanim ostatecznie zdecydujesz o wyborze tej technologii. Wskażemy Ci też mocne strony tego rozwiązania alarmowego.

 

Na końcu naszego cyklu opiszemy w jaki sposób zaplanować system zabezpieczenia, aby był on najbardziej efektywny. Pokażemy jak i gdzie powinny być montowane poszczególne urządzenia. Pokażemy też kilka zestawień systemów w rożnych przedziałach cenowych. Tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

 

Czekaj na kolejną odsłonę cyklu. Już teraz możemy powiedzieć jedno – z pewnością dostaniesz jeszcze więcej przydatnej wiedzy. To będzie kolejny krok, który wprowadzi Cię w tematykę zabezpieczania mienia jeszcze głębiej. Zapisz się na naszą listę mailingową poniżej. Otrzymaj informację o kolejnych cyklach naszych poradników. Sprawdź nas!

 

Jeśli masz pytania dotyczące tematu systemów zabezpieczeń zadaj je w komentarzu pod artykułem lub na naszym profilu Facebook. Chętnie na nie odpowiemy.

 

Komentuj nasz wpis poniżej.Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami, zadaj pytania.

Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce, w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.


Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami. Dostępne tylko dla naszych stałych czytelników.
 • Dodatkowe zabezpieczenie

  Ja poza systemem alarmowym w domu, mam jeszcze 3 yorki. Robią taki raban, jak ktokolwiek zbliża się do drzwi albo furtki, że czasem myślę, że i alarm zbędny :)

  Opublikowano: 2016-03-07 przez Pablo
 • Alarm- dobra rzecz

  To sie nazywa profesjonalizm. Bardzo dobrze przedstawione korzyści i działanie całego systemu. Przypomniał mi sie film " Kevin sam w domu" On miał system niezawodny, gdzie włamywacze znienawidzieli go jak diabli. Pozdrawiam

  Opublikowano: 2016-03-06 przez Małgorzata Koczorowska
 • Pilot napadowy

  Dziękujemy za uwagi, doprecyzujemy.

  Opublikowano: 2015-12-28 przez Gosc


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

  Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1