Superman Nie Wygra - Dlaczego Kontrola Dostępu to Twój Kryptonit?


Superman Nie Wygra - Dlaczego Kontrola Dostępu to Twój Kryptonit?
Opublikowano:

19 styczeń 2016

Kategoria: Technologie

Dzisiaj kontynuacja cyklu „Bezpieczny dom”. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, mówimy tutaj o rozwiązaniach w kategorii kontroli dostępu. W tym wpisie poznasz technologię, których nie sforsuje nawet jeden z najbardziej znanych superbohaterów. Dowiesz się jakie elementy składają się na skuteczny system. Skuteczny, czyli taki, z którym zachowasz pełną kontrolę nad dostępem do konkretnych obiektów. To nie wszystko. Przeczytaj i zdobądź najważniejszą wiedzę, która da Ci jeszcze większy komfort zabezpieczenia mienia prywatnego i firmowego.

To normalne, że chcemy zapewnić sobie i swoim bliskim maksimum bezpieczeństwa. Mieć spokój. Czyli – pozwolić sobie na to, by oddzielać sferę pracy od życia rodzinnego. I tu właśnie, przydatna jest kontrola dostępu. Koniec ze stresowaniem się tym, co dzieje się w firmie. Koniec z zastanawianiem się, dlaczego spada efektywność, a wraz z nią – Twoje zyski. Teraz zapobiegniesz temu skutecznie.

Dajemy Ci sposób na większą oszczędność, sprawniejszą kontrolę pracowników. Będziesz trzymać rękę na pulsie, dbając o bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie swojej firmy. Stres idzie w kąt. Masz większy spokój. Więcej pieniędzy, czasu dla bliskich. Ty i Twoja rodzina po prostu będziecie szczęśliwsi.

 

 

 


system kontroli dostępu Roger
źródło: eltrox.pl

Co jest potrzebne, by kontrola dostępu była skuteczna?

Kompleksowe systemy kontroli dostępu zyskują dzisiaj na popularności. Ich główną funkcją jest zapewnianie monit pomieszczeń. Dodatkowo, chodzi o nadzorowanie przepływu osób w poszczególnych strefach, a także między konkretnymi budynkami.
Poza tym, system kontroli dostępu pozwala na precyzyjne monitorowanie ruchu w konkretnych obszarach. Na profesjonalne systemy, najczęściej składają się:

 • specjalistyczne oprogramowanie
 • urządzenia weryfikujące dostęp
 • urządzenia blokujące dostęp

Proste systemy access control dzięki oprogramowaniu dają dostęp do funkcji rejestrowania użytkowników w urządzeniach. Wtedy wszystkie zarejestrowane osoby mają dostęp do konkretnych pomieszczeń, gdy tylko zostaną poprawnie zweryfikowane. Ponadto dostajesz informacje o tym – kto, kiedy i gdzie wchodził, czego szukał.

Zaawansowane systemy kontroli dostępu mają szerszy zakres funkcji. Poza rejestrowaniem użytkowników, definiują też godziny dostępu. Godziny można przydzielać dla pojedynczych osób lub dla grup. Dodatkowo, oprogramowanie obejmuje też blokowanie lub ograniczanie dostępu użytkownikom. Z poziomu programu określisz też jakie konkretnie uprawnienia mają mieć poszczególni użytkownicy. Chodzi o dostęp do:

 • stref
 • drzwi
 • pomieszczeń, a także:
 • konfigurowanie kombinacji dostępu
 • okresów, gdy drzwi mają pozostać zamknięte dla użytkowników

Dodatkowo, zastosowanie oprogramowania dostarcza Ci kompleksowe dane. Dzięki temu wiesz o przebywaniu konkretnych osób w poszczególnych strefach. Poza tym, generujesz raporty, zyskując szczegółowy wgląd w zdarzenia. Oprogramowanie dla systemu kontroli dostępu pozwala także na podgląd ruchu w czasie rzeczywistym, na żywo.

Kiedy ktoś chce wejść do objętej kontrolą strefy, musi przejść weryfikację. To z kolei zadanie konkretnych dla urządzeń – czytników stand-alone lub kontrolerów.

Czytniki stand – alone – urządzenia, które służą rejestracji zdarzeń lub kontroli czasu pracy (zagadnienie omawiamy w dalszej części artykułu). Rejestrowane zdarzenie to na przykład wejście lub wyjście z danej strefy.
Gdy wykorzystasz więcej, niż jeden czytnik, masz większą kontrolę nad przepływem ludzi. W tym również, właśnie nad czasem pracy.


Kontrolery – odpowiadają za weryfikację kart oraz innych metod używanych do przejścia do konkretnego pomieszczenia / strefy w obiekcie. Ich obecność pozwala na rejestrację zdarzeń. W następstwie, masz dostęp do danych o praktycznie każdym zdarzeniu, czyli – wszystko pod kontrolą. W sytuacji, gdy weryfikacja przebiega poprawnie lub w przypadku pozwolenia na wejście, zostają zwolnione elementy blokujące, co powoduje otwarcie drzwi.

 

 


czytnik kart jako element systemu kontroli dostępuźródło: monteo.pl

 

 

Metody weryfikacji – poznaj dostępne warianty i wybierz swój typ

Urządzenia służące kontroli dostępu są dzisiaj oparte o zróżnicowane metody weryfikacji. Poznasz je poniżej. Urządzenia identyfikacyjne dzielimy w zależności od stopnia zaawansowania zabezpieczeń. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

Niski stopień zabezpieczeń (oparty o pamięć):
kod numeryczny lub alfanumeryczny (np. PIN)

Średni stopień zabezpieczeń (oparty o klucze):
karta plastikowa z nadrukowanym kodem kreskowym
karta zbliżeniowa
karta magnetyczna
karta chipowa

Wysoki stopień zabezpieczeń (oparty o cechy biometryczne):
odcisk palca (linie papilarne)
geometria dłoni
tembr głosu
tęczówka oka
siatkówka oka
rysunek naczyń krwionośnych
DNA

przykładowy biometryczny system kontroli dostępu
źródło: biosys.pl

Jak widzisz, przekrój technologii jest bardzo duży. Z perspektywy osoby zainteresowanej wdrożeniem takiego systemu, masz więc bardzo duże pole manewru.

Dobierając system kontroli dostępu, koniecznie pomyśl o tym, jaki stopień weryfikacji chcesz uzyskać. Są sytuacje, w których proste zabezpieczenie kodem pin lub kartą sprawdzi się świetnie. W innych przypadkach, będzie konieczne zastosowanie tagów zbliżeniowych. Tagi RFID (ang. Radio Frequency Identification) to rozwiązanie oparte o zdalny odczyt radiowy i zapis danych z dedykowanych układów elektronicznych. Układy te są umieszczane na nadzorowanych przedmiotach. Najpopularniejsze tagi tego typu występują w formie:

 • kart zbliżeniowych
 • breloków
 • opasek czy zegarków na rękę

Kolejną ważną grupą rozwiązań w systemach kontroli dostępu są elementy blokujące. Do sterowania ich pracą służą wyżej wspomniane urządzenia weryfikujące. Są odpowiedzialne za podawanie na blokady napięcia zasilającego. Kolejna ich funkcja to wysyłanie odpowiedniego sygnału na wejście sterujące. Do elementów blokujących zaliczamy:

- elementy elektromagnetyczne
Zwory, elektrozaczepy, rygle. Montuje się je na lub w drzwiach. W zależności od stanu elementu blokującego, pozostają otwarte lub zamknięte.

- bramki
Same są elementem ograniczającym możliwość przejścia. Dodatkowo, blokują dostęp do konkretnej przestrzeni.

 

Zasilanie systemu, czyli moc pozwalająca kontrolować dostęp

W systemach zabezpieczeń, w tym również w kontroli dostępu, ważne są zasilacze i akumulatory. Zapewniają one działanie systemu nawet wówczas, gdy zasilanie ulegnie awarii. W ten sposób, masz gwarancję stabilności systemu. Zasilacze buforowe są wyposażone w szereg funkcji. Zabezpieczają przed powstaniem zwarcia i przeciążenia w systemie. Poza tym, stanowią też ochronę przed nadnapięciem. Zasilacz buforowy sygnalizuje też nieprawidłowości w podłączeniu akumulatora. Dzięki temu, trzymasz rękę na pulsie i masz pewność, że wszystkie komponenty systemu są zasilane w prawidłowy sposób. I funkcjonują zgodnie z przeznaczeniem.

 

 


kontrola dostępu na odcisk palca
źródło: biosys.pl

Zyskaj pełną kontrolę nad czasem – system rejestracji czasu pracy

Jeśli chodzi o skuteczne zarządzanie pracownikami, system rejestracji czasu pracy daje Ci bardzo duże udogodnienia. Dzięki ich zastosowaniu, masz pełniejszy wgląd w wydajność pracy zespołu lub poszczególnych osób. Tym samym, skuteczniej oceniasz i kontrolujesz przestrzeganie czasu pracy. Dodatkowo, błyskawicznie wychwytujesz wszelkie naruszenia w tym obszarze. Rejestracja czasu pracy to inwestycja nastawiona na zysk. W tym przypadku zyskujesz dlatego, że zapewniasz oszczędności firmie. Zarówno w zakresie ewentualnego zatrudniania dodatkowych osób, jak też eliminacji wysokich kosztów tradycyjnych, papierowych metod zliczania czasu pracy poszczególnych osób lub grup ludzi.

Zyskujesz tu pełną dokładność, jeśli chodzi o zliczanie czasu pracy pracownika. Wiesz zawsze kiedy zaczyna, a kiedy kończy pracę konkretna osoba. Dodatkowo, masz wgląd w czas jaki dana osoba spędza na przerwie, na służbowych wyjściach. Mało tego, na bieżąco dostajesz informacje o wyjściach prywatnych. Czyli inaczej mówiąc, o samowolnym opuszczeniu stanowiska przez pracownika. Kontrolujesz też punktualność. System zarejestruje wszelkie spóźnienia do pracy. Dostajesz też informację o przekroczeniu czasu przerwy, który zostaje odgórnie przydzielony. System obejmuje też informowanie o zaplanowanych urlopach oraz o absencjach. Kolejna sprawa – kontrola zleceń. Dzięki funkcjonalności systemu RCP masz na oku zliczony czas pracy, jaki pracownik poświęca na zrealizowanie konkretnego zadania.

Zwróć uwagę na pewną istotną kwestię

Ważna sprawa, gdy mówimy o takich systemach,dotyczy czynników biometrycznych. Choć to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii w tej kategorii zabezpieczeń, ważny jest aspekt podatności na zmiany. Chodzi tu o procesy związane z naszym cyklem życia. Rozwojem, starzeniem. Linie papilarne, wygląd oka – to tylko niektóre parametry ciała, które z biegiem lat mogą ulegać zmianie. Przyczyny są różne. Mogą mieć podłoże zdrowotne, a także wynikać po prostu z faktu, że jakaś osoba podlega normalnym procesom. Starzenia się skóry, zmian fizjonomii itd.

Kontrola na plus, czyli co zyskujesz wykorzystując taki system

Decydując się na wdrożenie technologicznych rozwiązań związanych z kontrolą dostępu, zdecydowanie masz do czynienia z zyskiem. Przyjrzyj się dokładnie, poniżej przedstawiamy zestaw zalet tej technologii.

Efektywniejsza Kontrola Osób Upoważnionych
Zawsze wiesz, czy na terenie firmy, obiektu przebywają osoby, które faktycznie powinny tam być. Dotyczy to także obszarów, które są objęte szczególną ochroną.

Ograniczony Dostęp do Danych
Poufne informacje lub wartościowe rzeczy w konkretnej przestrzeni, chronisz w skuteczniejszy sposób.

Szczegółowe Definiowanie Poziomów Dostępu
W zależności od kompetencji, uprawnień – przydzielasz osobom zarejestrowanym w systemie konkretne poziomy dostępu. Dzięki temu, rozwiązujesz problem z dostępem osób nieupoważnionych do dokumentów, sprzętów czy przestrzeni w firmie.

Doskonała Integracja z Innymi Systemami
System kontroli dostępu połączysz z systemem alarmowym. Zyskujesz tu większe bezpieczeństwo. Na tym nie koniec. Zastosowanie elementów identyfikacyjnych przekłada się na lepszą ochronę pracowników oraz klientów na terenie firmy.

Sprawne Przetwarzanie Danych z Systemu
System dostarcza Ci informacji o wejściach, wyjściach, czasie pracy. Dane te z łatwością wykorzystujesz do późniejszych analiz i podnoszenia efektywności pracy pojedynczych osób lub grup na terenie obiektu.

Błyskawiczna Sygnalizacja Zdarzeń Niepożądanych
System zarejestruje wszystko. Nawet sytuację, która odbiega od standardowych procedur. Chodzi tu o takie zdarzenia jak na przykład użycie niewłaściwej karty, niewłaściwego kodu pin.
A także, inwazyjne, siłowe wejście do konkretnej strefy/pomieszczenia.


Większy Poziom Bezpieczeństwa
System kontroli dostępu jest bezpośrednio zintegrowany z czujnikami otwarcia drzwi oraz przyciskami ewakuacyjnymi. Jeśli trzeba szybko zareagować na sytuację niepożądaną lub niebezpieczeństwo – system okazuje się niezwykle przydatny. Podnosi to poziom bezpieczeństwa wszystkich osób w konkretnym obiekcie.

Przekazaliśmy tu najważniejsze informacje, które wprowadzają w świat kontroli dostępu. Teraz wiesz już, na co szczególnie zwracać uwagę, gdy rozważasz wykorzystanie tej technologii. Jesteśmy przekonani, że podane tu wiadomości będą bardzo pomocne. Koniec tajemnic wokół zabezpieczenia, którego nie rozgryzie swoją mocą nawet Superman.

Przed Tobą jeszcze jedna część cyklu „Bezpieczny dom”. W kolejnym artykule dotyczącym ochrony mienia w sposobnaremont.pl damy Ci wiedzę. Dotyczyć ona będzie skutecznego planowania systemów alarmowych i innych zabezpieczeń. Dowiesz się na co zwracać uwagę w kontekście instalacji. Dostarczymy także instrukcje, których wdrożenie zwiększy skuteczność Twoich rozwiązań. Już teraz zapewniamy – szykujemy mocny wpis!

Komentuj nasz wpis poniżej.


Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/sposobnaremont/, podziel się swoimi rozwiązaniami.


Dołącz do naszej grupy https://www.facebook.com/groups/sposobnaremont/ Jest to miejsce, w którym znajdziesz ciekawe pomysły, praktyczne rozwiązania.


Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać specjalne artykuły z praktycznymi rozwiązaniami. Dostępne tylko dla naszych stałych czytelników.

 


Dodawanie komentarza
Darmowy Poradnik Remontowy Survival
w 7 Krokach

Otrzymaj
7 kluczowych rozwiązań, które dają ci oszczędność ponad 697.00 PLN
z remontowego budżetu. Dajemy ci:
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
- Pełną kontrolę nad remontem
Newsletter by FreshMailAkceptuję politykę prywatności

Wyszukiwarka

Archwium

  Expression #2 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sposob_y18.remont_post.data_dod' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_byBłąd zapytania subnac1